V ulicích našeho krásného města můžete v těchto dnech vidět tvořit osmero umělců, účastníků Hradišťského plenéru...

Mezinárodní malířské symposium Hradišťský plenér, to je tradiční setkávání umělců, jehož posláním je obohatit kulturní život města a Zlínského kraje. Koncepce počítá s minimálním počtem dvou zahraničních účastníků z obvykle osmi zúčastněných a nebude tomu jinak ani letos. Symposium se uskuteční v atelierech Střední uměleckoprůmyslové školy ve dnech 5. – 15. srpna. Umělci se tu po dobu deseti dnů mají možnost vzájemně seznámit, prakticky konfrontovat své zkušenosti malířského oboru a poznat život v Uherském Hradišti a regionu Slovácka. Jedenáctý den – 16. srpna v 17.00 vyvrcholí symposium jako obvykle slavnostní vernisáží v Klubu kultury.

Účastníky symposia letos to jsou:

Roman Trabura (1960)
Malíř Roman Trabura pochází z Valašska. V současné době žije a pracuje v Praze, kde se plně věnuje malířství a uměleckému životu. Je absolventem Akademii výtvarných umění v Praze, pravidelně vystavuje v České republice a v zahraničí. Jeho díla mají ve svých sbírkách takové instituce jako Národní galerie v Praze, Muzeum umění v Olomouci a další. Pomocí expresivní malby vytváří imaginární města, často v procesu destrukce. Věnuje se rovněž figurálním výjevům, které často odráží současnou společenskou a politickou situaci.

Jitka Nesnídalová (1983)
Malířka Jitka Nesnídalová Absolventka Akademie výtvarných umění v Praze (atelier M. Knížáka, Z. Berana a M. Rittesteina). Žije a tvoří v Praze. Zabývá se malbou, která je často propojena s objekty. Vítězka soutěže pro mladé umělce do 35 let v kategorii malba a finalistka několika dalších soutěží: Essel Award - Národní galerie, Praha; Leinemann-Stiftung- Berlin; Ars kontakt; Seat emocion; Loreal design...Působila na stážích na salzburské Summer Academy a londýnské Middlesex University. Její výtvarný rozsah je velmi široký. Mezi jejími oblíbenými motivy najdeme pohledy do městských interiérů, fotbalových stadionů, ale i akvárií a mořského světa.

Martin Tamásfi (1980)
Výtvarník Martin Tamásfi se narodil v Kremnici na Slovensku, kde navštěvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu, obor Umělecké kovářství. Absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře. V současné době žije, tvoří a pravidelně vystavuje ve Vysokých Tatrách. Jako svobodný umělec se věnuje malbě krajin a kovářství.

Petr Bulava (1984)
Pochází z Krnova a nyní žije v jihomoravských Vrbicích. Vystudoval Fakultu výtvarných umění v Brně (atelier M. Gabriela a atelier P. Veselého). Působí jako pedagog na hodonínské Střední škole průmyslové a umělecké. Ve své tvorbě se věnuje objektu, malbě a grafice. V menších objektech, stejně jako v pracích na papíře, reflektuje odraz přírody ve vztahu k člověku a k prostředí, které jej obklopuje.

Vendula Váňová (2001)
Studentka malířství v ateliéru F. Kowolowského v Ostravě pochází z Bystřice pod Hostýnem. Je rovněž absolventkou SUPŠ v Uh. Hradišti. Věnuje se malbě krajin, kterou převádí do abstraktní polohy, přičemž však vychází z reálné přírody. Pomocí barev a štětce zachycuje své pocity z daného místa a prostředí. Pravidelně vystavuje v České republice, ale i v zahraničí (Painting exhibition Sofia, 2024).

Božena Borýsková (1982)
Výtvarnice a pedagožka Božena Borýsková pochází ze slovenské Skalice a v současnosti žije na Moravě. V poslední době se intenzivně věnuje vlastní autorské tvorbě, ilustraci a designu, jež vystudovala na Střední odborné škole dřevařské a následně na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Nyní ji zaujalo právě téma krajiny, která je rovněž jedním z jejích důležitých inspiračních zdrojů. V jejích kresbách lze rozpoznat vlivy přírodních motivů, letokruhy stromů, struktury dřeva. Inspirací je jí zdejší příroda, meandry řeky Moravy a pohoří Chřibů. Pracuje s liniemi a své kaligrafické kresby často doplňuje o meditativní barevný akcent.

Michal Fric (1981)
Slovenský malíř a pedagog Michal Fric pochází z Popradu, vystudoval Vysokou školu výtv. umění v Bratislavě. Má za sebou celou řadu autorských a kolektivních výstav na Slovensku a v zahraničí. Jeho malířské vyjádření je uvolněné a spontánní. Zachycuje reálné motivy a výjevy energickou a bezprostřední malbou. Věnuje se malbě krajin, přírodních motivů a zároveň figurální malbě v interiéru i exteriéru. Jeho námětové spektrum je široké, zpodobňuje zvířata, rostliny i všední drobnosti svého okolí.

Petra Pohlová (1979)
Výtvarnice Petra Pohlová pochází z Rychnova nad Kněžnou a v současné době žije a pracuje v nedalekém Uherském Ostrohu. Vystudovala grafiku v ateliéru E. Ovčáčka v Ostravě a obor Environment na FaVU Brno. Věnuje se malbě, ilustracím, počítačové grafice, užitému designu a tvorbě animací. Na Hradišťském plenéru má v úmyslu zachytit genius loci města a jeho obyvatele za pomoci netradičních materiálů a technik.

***

Od každého účastníka jsou následně vybrána dvě umělecká díla s tematickou vazbou na Uherskohradišťsko. Tato jsou zařazena do symposijní sbírky města a běžný občan je pak může obdivovat při návštěvě nejrůznějších úřadů a městských prostor.

Hlavními pořadateli plenéru, který se koná jako bienále, jsou Klub kultury Uherské Hradiště a Střední uměleckoprůmyslová škola Uherské Hradiště. Akce se koná pod záštitou Města Uherské Hradiště.


Mohlo by vás zajímat

Další články