ZRUŠENO - MUSICA: Jakub Pustina a vítězové MPS G. Beňačkové
AKTUÁLNĚ:
S ohledem na současnou situaci jsme se po dohodě s umělci rozhodli zrušit celou koncertní řadu MUSICA 2020/2021.
INFORMACE PRO ABONENTY: Poměrná část hodnoty vaší abonentky (cena abonentky minus zářijový koncert) vám bude vrácena zpět. Postupujte prosím následovně:
Vaši abonentku spolu se jménem a číslem účtu vložte prosím do obálky, nadepište ji ekonomické oddělení Klubu kultury a vhoďte do schránky Klubu kultury - najdete ji z boční strany budovy u vchodu k šatnám (naproti ZŠ Unesco).
Děkujeme za pochopení. Těšíme se na vás v časech (nejen) pro kulturu příznivějších.
***
Náhradní termín za zrušený koncert z podzimu 2020.
Jakub Pustina, tenor a vítězové z Mezinárodní pěvecké soutěže Gabriely Beňačkové.
Jakub Pustina, rodák ze Žďáru nad Sázavou, měl blízký vztah k hudbě již od útlého mládí, kdy byl členem pěveckého sboru Žďáráček. Jeho profesí se ale stala chemie, kterou vystudoval, ve které vynikal a získával mnohá ocenění u nás i v zahraničí. Za své přínosy v oblasti analytické chemie získal prestižní cenu držitele Nobelovy ceny Jaroslava Heyrovského. V jednadvaceti letech však navštívil operní představení Tosca (G. Puccini), a to ho natolik uchvátilo, že se okamžitě začal věnovat opernímu zpěvu. Od počátku své pěvecké kariéry byl veden dlouholetým sólistou Národního divadla v Praze Václavem Zítkem jako barytonista. Jakub Pustina je absolventem mnoha Mistrovských pěveckých kurzů, např. Petra Dvorského nebo Gabriely Beňačkové.
Je držitelem několika ocenění z mezinárodních pěveckých soutěží. V roce 2005 získal první cenu na Mezinárodní pěvecké soutěži A. Dvořáka v Karlových Varech a v roce 2006 debutoval na jevišti Státní opery v Košicích jako Valentin v Gounodově opeře Faust a Markétka. Další role na sebe nenechaly dlouho čekat a Jakub Pustina ztvárnil na jevištích Státní opery v Košicích, Národního divadla v Bratislavě, Národního divadla v Praze, Moravského divadla v Olomouci, Jihočeského divadla v Č. Budějovicích nebo Divadla J.K.Tyla v Plzni seržanta Belcora (G. Donizetti – Nápoj lásky), toreadora Escamilla (G.Bizet – Carmen), lorda Enrica (G.Donizetti - Lucia z Lammermooru), Germonta (G. Verdi – Traviatta), Evžena Oněgina (P.I. Čajkovský - Evžen Oněgin), Ambrosia (K.M. von Weber – Tři Pintové), Silvia (R. Leoncavallo – Komedianti), Alfia (P. Mascagni – Sedlák kavalír), Mercutia (Ch. Gounod – Romeo a Julie), barytonové sólo (C. Orff – Carmina Burana), Bartensteina (R. Baumgartner – Maria Theresia) nebo hraběte Lunu (G. Verdi – Trubadúr). Mezi jeho nejoblíbenější role patří bezesporu Gabriel von Eisenstein (J. Strauss – Netopýr). Zpíval po boku Petra Dvorského, Josého Cury, Gabriely Beňačkové nebo Evy Urbanové.
V roce 2008 založil Mezinárodní pěveckou soutěž v operním zpěvu, jako program podpory mladých nadějných talentů z celého světa. Tato soutěž sdružuje a prezentuje pěvce z více než šedesáti zemí světa. Jakub Pustina získal také v roce 2008 Nejvyšší ocenění Kraje Vysočina za přínos v oblasti kultury.
Od roku 2014 se Jakub Pustina ve spolupráci s legendární sopranistkou Gabrielou Beňačkovou začal věnovat hlasovému oboru dramatického tenora a debutoval v Národním divadle Panama jako Canio (R. Leoncavallo – Komedianti).
V současné době se věnuje především interpretaci R. Wagnera, L. Janáčka, B. Smetany a P.I. Čajkovského. Dílo Richarda Wagnera měl možnost prezentovat i v rámci nejprestižnějšího festivalu Richarda Wagnera v německém Bayreuthu, kde současně absolvoval i Mistrovské pěvecké kurzy Michellel Breedt pro wagnerovské pěvce. V roce 2016 nastudoval náročný tenorový part v Janáčkově díle Glagolská mše, který pod taktovkou dirigenta Charlese Olivieri-Munroe zpíval u nás i v zahraničí.
Po úspěšném představení svého hlasu na mezinárodní pěvecké soutěži WAGNERSTIMMEN v německém Karlsruhe byl Mezinárodní společností R. Wagnera vybrán pro projekt v Singapuru, kde v roce 2016 debutoval jako Erik ve Wagnerově opeře Bludný Holanďan. Ve stejném roce se také vrací do Panamy, tentokrát jako Macduff (G. Verdi – Macbeth).
V jeho tenorovém repertoáru dále nalezneme roli Dalibora (B. Smetana – Dalibor), Siegmunda (R. Wagner – Die Walküre), Parsifala (R. Wagner – Parsifal), Hermana (P.I.Čajkovský – Piková dáma) nebo Števy (L. Janáček – Jenůfa).
Posluchači měli možnost slyšet jeho hlas za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru, Filharmonie Hradec Králové, Severočeské filharmonie Teplice, Plzeňské filharmonie nebo Krakovské filharmonie. A dále za doprovodu symfonických orchestrů nebo klavíru například v Polsku, Rusku, Německu, Belgii, Francii, Itálii, Rakousku, Maďarsku, Lucembursku, Dánsku, Slovensku, Americe, Singapuru, Panamě, Austrálii a Novém Zélandu.
Pěvecky se zdokonaluje u legendární sopranistky, Kammersängerin Mgr. Art. Gabriely Beňačkové a viceprezidentky Mezinárodní společnosti Richarda Wagnera Prof. Alessandry Althoff-Pugliese.