Lekce cvičení Pilates startují právě dnes, ve středu 14. dubna na kanále Youtube Klubu kultury. Zacvičte si se známou cvičitelkou, pedagožkou a choreografkou v premiéře každý všední den a poté kdykoli u vás doma.
Rozhovor vyšel v pondělí 12. dubna v upravené verzi v Dobrém Dni s Kurýrem. Odkaz na rozhovor zde.
Zahřátí, Stovka, Boční kopy, Mimino nebo Anděl, to jsou názvy několika dílů z nového seriálu Klubu kultury. Ten začíná od středy 14. dubna vysílat na svém youtube kanále KKUH online seriál Pilates Basic s Lenkou Kraváčkovou. Cvičit s ní v pohodlí svého domova můžete každý všední den. O samotném cvičení i o tom, jak je specifická pandemie právě v možnostech pohybu jsme si povídali s cvičitelkou, pedagožkou a choreografkou Lenkou Kraváčkovou.
Jaká cvičení bude možné si doma s vámi zacvičit?
Cvičení pilates jsou zaměřená na čtyři základní principy: zpevnění pánevního dna, používání bránice, pohyblivost multifeedu (jednotlivé svaly mezi obratli) a dýchání. Jsou alfou i omegou cvičení zakladatele Josepha Pilatese. Ten před sto lety, zjistil, že civilizační pokrok zapříčiňuje u lidí stres, který způsobuje choroby. Vymyslel proto cvičení – prevenci před těmito chorobami. Dnes je jeho potřeba desetinásobná. Předběhl svou dobu. Je to metoda pro veškeré věkové kategorie a jakoukoliv fyzickou úroveň.
Je pilates jenom pro ženy?
No tak to vůbec není (smích). Je to takový paradox. Za 1. světové války se používalo toto cvičení pro udržení vojáků v kondici, německá armáda jej chtěla využívat při výcviku svých vojáků. Dodnes jej využívají herci, tanečníci, zpěváci, zejména v Americe a Anglii.
Vy sama pravidelně cvičíte? A změnila se vaše pohybová aktivita během této zvláštní doby?
Cvičím denně. Bez toho by to nešlo. Na druhou stranu moje pohybová aktivita se změnila hodně – byla jsem zvyklá hlavně na tělocvičny, sportoviště, beach volejbal, … To je dnes pryč. Takže musím cvičit sama doma, a hlavně teď chodím. Snažím se denně ujít 10 až 15 kilometrů, ale stejně to není dostačující pohybová aktivita tak, jak bych si představovala.
V současnosti jsou kolektivní aktivity zakázány a zbývají nám jen ty individuální. Dá se říct, čím se liší individuální pohybové aktivity od těch kolektivních?
V individuální aktivitě je největším problémem vůle. Individuální sportovní aktivity jsou schopni provádět lidé se silnou vůlí. Jinak to nefunguje. Genialita kolektivu je v tom, že se ke sportu dostanou lidé, kteří by se k němu jinak nedostali nebo by řekli: „To pro mě není.“ V tom je síla kolektivu. To samé funguje i v souborech. Děcka jsou schopna dostat se na takovou úroveň právě díky tomu, že je kolektiv “potáhne“. Sami by se tam nikdy nedostali.
Když už jsme u folklorních souborů – jste choreografkou a vedoucí FS Cifra, co pandemie znamená pro souborový život?
Děcka to velmi těžce nesou. Vidím to ve škole i v souborech. Chybí jim sociální kontakt, komunita a život v kolektivu a všechny dobré, co to s sebou nese. Tento nedostatek je už vidět i v celé společnosti. Všichni se projevují značně asociálně. Tyto tendence hodně vyplavaly na povrch. Když máte koníčky, udržuje vás to v toleranci, ohleduplnosti. Kolektiv vás učí. Vidím to jako velký přínos sportu. Ukazuje se, že právě kultura a sport nás učí kulturnosti, ohleduplnosti a toleranci. Dnes, kdy jsme od těchto věcí odříznuti, stávají se z lidí arogantní sobci, kteří nejsou ochotni udělat nic pro druhé. To vše teď vyplouvá na povrch víc než kdy jindy. Pandemie nejenže bude mít dopad na fyzický stav všech lidí a materiální stránku, ale i psychologický. Ten se bude daleko hůř spravovat než ten fyzický.
I když v dnešní době se plánuje těžko, přeci jen se zeptám: Máte před sebou nějaké plány?
Každý člověk, který vidí budoucnost, i za krize nepřestane plánovat. Takže když pominu maturity, výuku, přípravu na přijímačky, protože musíme dokončit rok a uzpůsobit to tak, aby to děcka zvládli i v této šílené době, kdy na nich pozoruji „počítačovou únavu“, tak samozřejmě připravuji pro Cifru premiéry. Na příští rok, za tři roky a na další léta. Plánujeme dopředu, máme konkrétní kroky i realizaci a vše přizpůsobujeme podle aktuální situace. Třeba jsem už třikrát měnila jejich termín, témata a dramaturgii.
Jste tedy stále v kontaktu se členy souboru? Alespoň třeba distanční formou?
Pokud mám děcka naučit tancovat, musím je vidět, mít s nimi kontakt, musím je opravovat. Protože pokud někoho něco špatně naučím pohybově, už ho to velmi těžko přeučuju, prakticky to skoro ani není možné. Proto spíš děckám doporučuju, ať si udržují kondici a hlídají váhu a využívají a budují imunitu. Základem je přitom pohyb a kvalitní strava.
To byste doporučila i široké veřejnosti, která třeba pravidelně nesportuje?
Určitě. Není potřeba náročný sport. Úplně postačí, když se každý dostane třeba na půlhodiny až hodinu ven. To je k nezaplacení.
Do povědomí lidí se jako součást aktivního životního stylu dostalo otužování. Je to i vaše cesta?
Od roku 2009 se věnuju beach volejbalu a tam se člověk sprchuje studenou vodou. Plynule, aniž bych si to uvědomila, jsem se začala otužovat a dnes po ránu bez ledové sprchy neodcházím z domu. Vstanu, zacvičím si pozdrav slunci a dám si ledovou sprchu. To je pro mě základ.
Jednotlivé díly uvidíte vždy v premiéře každý všední den od 14. dubna ve 12 hodin. Dále jsou volně ke zhlédnutí na youtube kanále Klubu kultury nebo www.kkuh.cz.